A-kasse

Arbejdsløshedskassen for journalistik, kommunikation & sprog - AJKS  

DFF’ere i a-kasse

Dansk Forfatterforenings medlemmer kan nu komme i a-kasse og få mu­lig­hed for at modtage dagpenge. Begge dele kræver selvfølgelig, at ar­bejds­mar­keds­lovens betingelser er opfyldt. Men i AJKS kan honorarer om­sættes til arbejdstimer, også selv om arbejdstiden ikke kan kontrolleres – og ny­ud­dannede, fx fra Forfatter­sko­len, kan blive medlemmer som dimit­tender

Som medlem af Dansk Forfatterforening: forfatter, oversætter eller illu­stra­­tor, har du mulighed for at blive medlem af Arbejdsløshedskassen for Journalistik, Kommunikation & Sprog og følgelig få mulighed for at modta­ge dagpenge i perioder, hvor du ingen indtægt har.

Er du allerede tilmeldt efterlønssystemet, har du også mulighed for at komme på ef­ter­løn. Begge dele kræver, at du opfylder de betingelser, som arbejdsmar­kedsloven sæt­ter.

Du kan læse en meget grundig gennemgang af vil­kåre­ne på AJKS's hjemmeside her

Her følger en kort oversigt over de væsentligste vilkår for dig, der ikke er lønmodtager:

Medlemskab

Du kan søge om optagelse som nyuddannet eller selvstændig. Du skal ud­fyl­de en ansøgning, som du kan få ved at henvende dig i a-kassen. Op­ta­gel­se kan tidligst ske fra og med den dato, hvor a-kassen har modtaget din ansøgning om optagelse.

Du kan blive optaget som heltids- eller del­tidsforsikret. Det fradragsberetti­­gede kontingent er 385 kr. om måneden for heltidsforsikrede.

Optagelse som nyuddannet kan ske efter, at du har gennemført en DFF-relevant, faglig, SU-berettiget uddannelse af mindst 18 måneders varig­hed.

Din ansøgning om optagelse skal være a-kassen i hænde senest 2 uger efter, at du har afsluttet uddannelsen. Optagelse kan ske som både heltids- og deltidsfor­sikret.

Optagelse som selvstændig forudsætter, at du driver selvstændig virk­somhed som hovedbeskæftigelse, her i landet, alene eller sammen med andre.

Læs mere her

Dagpengeret

Du har ret til at modtage arbejdsløshedsdagpenge, når følgende betingel­ser er opfyldt:

  • du har været medlem af en a-kasse i 12 måneder
  • du opfylder beskæftigelseskravet
  • du er ophørt med din selvstændige praksis
  • du er ledig og står til rådighed

Læs Arbejdsdirektoratets pjece om at være forsikret som selvstændig her

Beskæftigelseskravet

Beskæftigelseskravet kan opfyldes ved, at du godtgø­r, at du har udført selv­stændigt arbejde i, hvad svarer til 37 ugentlige timer i 52 uger (i alt 1924 timer) inden for de seneste 3 år, samtidig med at du har været medlem af en a-kasse.

Har dit arbejde være såkaldt ukontrollabelt, omsættes mellem timer og indtægt med en omregningsfaktor, der i 2009 hedder, at 195,05 kr. svarer til én ar­bejds­time.

For uddybelse af kontrollabel/ ukontrollabel arbejdstid, kontakt da AJKS Denne e-mailadresse bliver beskyttet mod spambots, du skal have Javascript aktiveret for at se den .

De indtægter, du får på din ophavsret, fx biblioteksafgift, kan ikke medreg­nes som arbejdstimer. Til gengæld giver de heller ikke fradrag i dagpenge­ne.

Ind­tægter fra genudgivelse og genoptryk mv. tæller til gengæld i beg­ge sammen­hænge.

For uddybelse af dette kontakt da AJKS Denne e-mailadresse bliver beskyttet mod spambots, du skal have Javascript aktiveret for at se den .

Aktivering

Som ledig har du en ret og en pligt til at tage imod tilbud om aktivering. Akti­vering kan for eksempel være arbejde med løntilskud, virksomheds­prak­tik og/eller uddannelse/vejledning.

Er du mellem 30 og 60 år, skal du have et tilbud om aktivering, når du har været ledig i 9 måneder.

Læs mere her

Dette er kun en oversigt

Der er mange flere detaljer, der har betydning, og det er let at blive for­vir­ret. Der er imidlertid som sagt megen information at hente på AJKS's hjemme­side, og desuden er de ansatte i AJKS vældig imødekommende og infor­ma­tive, når man henvender sig pr. telefon eller mail.

De ansatte i DFF's sekretariat har til gengæld ikke nogen speciel indsigt i a-kasse­syste­met, så dem er der ingen grund til at henvende sig til med spørgsmål.

Janne Hejgaard, medlem af Dansk Forfatterforening

Sidst opdateret ( Tuesday 03. November 2009 )
 
Thursday, d. 2.09.2010 | 17:00 - 19:00
Den Røde sofa
Tuesday, d. 14.09.2010
DOF Stambordsmøde på Café Diamanten kl. 20.00
Wednesday, d. 15.09.2010 | 12:00 - 14:00
Bestyrelsesmøde
Monday, d. 20.09.2010 | 15:00 - 17:00
Seniorgruppen - Susanne Thorbek

Skrivebloggen

I virkeligheden handler det om læserne
Med digitaliseringen bliver en større og større mængde af kulturtilbud med film, musik og litteratur hele tiden tilgængeligt på Internettet. Men når det kommer til litteratur, hvor er læserne så henne i den digitale verden?
Læs videre...
 
RocketTheme Joomla Templates