Kalender
Vis i dag
Kommende i denne måned
Foregående måned Foregående dag
Næste dag Næste måned

Skriveformidling af faglige tekster
Kursus 100209
Oplægsholder: Ruth Mulvad
9. februar, kl. 10 - 16
Radisson, Magrethepladsen 1, Århus C
F
ortrinsvis for fagforfattere 

På kurset vil der blive sat fokus på, hvordan formidlingen af fagsprog til elever kan skærpes. Fokus på læsning og fagsprog, både det verbale og det multimodale, integreret i skolefagene har en gavnlig indflydelse på elevernes faglige standpunkter. Det er påvist i international forskning, og herhjemme er der efterhånden også resultater, der peger i samme retning. Et væsentligt skridt er at udvikle de enkelte fags undervisning. Et andet er at få forankret - og spredt - denne praksisviden i undervisningsmaterialer, ikke mindst fordi undervisningsmaterialer i dansk skoletradition spiller en stor rolle.  

Underviser: Ruth Mulvad er leder af lektor ved Nationalt Videncenter for Læsning 

Skriftlig tilmelding senest 27. januar 2010 til Kursussekretær Denne e-mailadresse bliver beskyttet mod spambots, du skal have Javascript aktiveret for at se den .

Kursusgebyr medlemmer: 0 kr.
Kursusgebyr ikke-medlemmer: 400 kr.
Sidste betalingsfrist 27. januar 2010.
Ved afbud efter 27. januar refunderes kursusgebyr ikke. Ved aflysning af kurset refunderes kursusgebyr.

Tilbage

Tuesday, d. 14.09.2010
DOF Stambordsmøde på Café Diamanten kl. 20.00
Wednesday, d. 15.09.2010 | 12:00 - 14:00
Bestyrelsesmøde
Monday, d. 20.09.2010 | 15:00 - 17:00
Seniorgruppen - Susanne Thorbek
Wednesday, d. 22.09.2010 | 18:00 - 21:00
Den naturlige historie

Skrivebloggen

I virkeligheden handler det om læserne
Med digitaliseringen bliver en større og større mængde af kulturtilbud med film, musik og litteratur hele tiden tilgængeligt på Internettet. Men når det kommer til litteratur, hvor er læserne så henne i den digitale verden?
Læs videre...
 

Forfatteren

Forfatteren nr. 5Dansk Forfatter-
forenings nye
blad er udkommet
den 1. september
2010.
RocketTheme Joomla Templates