Nicole Boyle Rødtnes

Nicole Boyle Rødtnes

Beskrivelse:

Jeg er født i 1985 og er uddannet cand.mag i dansk med profil i kommunikation. I 2003 var jeg med til at stifte foreningen HUF - Håbefulde Unge Forfattere. Jeg debuterede i 2010 med fantasyromanen "Dødsbørn", der var første bind i fantasy-serien "Skeletter i skabet". Siden da har jeg udgivet en lang række af bøger for børn og unge. Når jeg ikke lige skriver bøger, holder jeg foredrag om mine bøger på skoler og biblioteker. Læs mere om mig på min hjemmeside: http://nicoleboyleroedtnes.dk/Index.html Og følg med på min blog: http://nicoleboyleroedtnes.blogspot.dk/

Kontaktoplysninger:

Adresse: København S Land: Danmark Mobil: 50565172 E-mail: Klik for at se e-mail

Medlem Af:

BU-gruppen

Online Referencer:

Flere referencer:
www.skeletteriskabet.dk

Den sorte skarabæ – Medaljonen 1

Christians far er rejst til Afrika for at arbejde, og nu flytter hans grand-grand-kusine Sofie ind. Hun skal gå i Christians klasse, og hvordan skjuler man så lige, at man er mobbeoffer nr. 1? Måske er svaret i den mystiske medaljon, som Christians far har sendt?

Sofie har aldrig bedt om at flytte ind hos Christian. Hun har heller aldrig bedt om den uhyggelige evne, der gør, at hun kan tegne, hvordan folk dør. Og hun har bestemt ikke bedt om at blive rodet ind i et mysterium med en magisk medaljon, som kan opfylde ønsker.

"Den sorte skarabæ" er første bind i serien "Medaljonen".

Bogforsidens illustrator: Christian Guldager