Find oversætter

Hvor tæt må man gå på en andens forside?

8. maj 2023

En fagbogsforfatter opdagede at et andet forlag udgav samme historie, i en anden og væsensforskellig version, som podcast. Forsideillustrationen til podcasten brugte samme meget markante foto som forsiden til fagbogsforfatterens bog.

Dansk Forfatterforenings jurist rettede henvendelse til forlaget med henvisning til ophavsretslovens § 73 om titelbeskyttelse: ”Et litterært eller kunstnerisk værk må ikke gøres tilgængeligt for almenheden under en titel, et pseudonym eller et mærke, som er egnet til at fremkalde forveksling med et tidligere offentliggjort værk eller dets ophavsmand.” Forsidens udseende er et mærke, ligesom titlen og forfatterens navn er.

Man kan kræve erstatning og godtgørelse for krænkelse af § 73, men da forlaget umiddelbart fik ændret forsidebilledet, så afstod vi fra at kræve økonomisk vederlag.
Husk, at du som medlem altid skal søge råd og vejledning hos foreningens jurist på jura@danskforfatterforening.dk

 

2004 - 2023 © Copyrighted | Dansk Forfatterforening | Designed by Arendt™ & Developed by Eksakte