Oplysningskampagnen om rettigheder og vilkår for tegning og illustration er et samarbejde mellem de fire tegnerorganisationer: Illustratorerne i Dansk Forfatterforening, Danske Tegneserieskabere, Danske Bladtegnere og Tegnerforbundet af 1919.
Oplysningskampagnen ”Kan man leve af at tegne?” er opstået ud fra et behov for at klæde illustratorer og tegnere bedre på, når man skal kunne leve af at tegne!
Indholdet er udarbejdet, så ingen tegnere skal føle sig hægtet af undervejs, når tekstens indhold enten bliver kedeligt eller svært at forstå. Derfor er oplysningskampagnen skrevet i et uformelt sprog, hvor alle ord og vigtige pointer er gennemtegnet i skarpe, kommenterende illustrationer, der tilmed er sjove!
”Kan man leve af at tegne?” klæder illustratoren på til alle de aspekter, der er at forholde sig til, når man får en illustrationsopgave eller skal udgive et værk. Man behøver ikke at kigge eller læse alt igennem på en gang, man kan blot klikke rundt på siden og let finde de oplysninger, man står og har brug for i en given situation – f.eks. når der skal forhandles kontrakt.
Ud over at være et must for alle illustratorer, så håber vi også på, at alle, der samarbejder med illustratorer eller tegnere, vil dykke ned i indholdet for bedre at forstå de faktiske forhold, vi illustratorer navigerer i. På den måde håber vi at kunne styrke det gode samarbejde mellem illustrator, forfatter og redaktør.
Du finder ”Oplysningskampagnen om rettigheder og vilkår for tegning og illustration” på illustratorerne.dk under fanebladet “Ret og rimeligt”. Arbejdet med oplysningskampagnen er støttet af bestyrelsen i Dansk Forfatterforening via IUM-midlerne og af VISDA via de kulturelle midler. Illustrationerne er tegnet af Erlend Hjortland Sandøy, og Stine Spedsbjerg er oplysningskampagnens redaktør.
Vi håber, at I alle vil være med til at udbrede kendskabet til oplysningskampagnen! ※
Marie Priem