Find oversætter

Praktikant til Dansk Forfatterforening EFTERÅR 2019!

22. maj 2019

Dansk Forfatterforening søger en praktikant 20-25 timer om ugen fra 16. september 2019 til 1. februar 2020 (eller efter aftale). Du kan søge både som bachelor- og kandidatstuderende, men vi leder især efter en, som studerer på 2. eller 3. år af sin bachelor, da der kan blive mulighed for en studenterstilling efterfølgende.

Hvad skal du lave?

Din primære arbejdsopgave vil være at programsætte, planlægge, koordinere, lave PR og radiooptagelser i forbindelse med forfatterarrangementet Den Røde Sofa. Den Røde Sofa kan du blandt andet læse mere om i Facebookgruppen samt høre tidligere udsendelser her: http://den2radio.dk/programserier/den-rde-sofa/


Du får ligeledes ansvaret for implementering af kommunikationstiltag herunder udformning af strategi, kontakt til interessenter samt udarbejdelse af kampagnemateriale især med fokus på at hverve nye medlemmer. Du vil stå for at skabe indhold på foreningens facebookside og derudover blive inddraget i andre forefaldende kommunikationsopgaver. Du har også mulighed for selv at præge stillingen i retningen af litterære projekter, som du måtte finde interessante.

Praktikforløbet er ulønnet, men arbejdstiden er fleksibel, hvis du fx ønsker at følge et fag ved siden af praktikopholdet og/eller har studiearbejde. Du vil komme til at arbejde tæt sammen med din praktikvejleder og de udvalg, der har det politiske ansvar for områderne. Sekretariatet er opbygget med en meget flad struktur, hvor alle har mulighed for at bidrage med ideer og forslag til nye tiltag. Samtidigt forventes det dog også, at alle bidrager til de daglige praktiske gøremål så som at lave kaffe og rydde op.

Hvem er vi?

Dansk Forfatterforening er en rettighedshaverorganisation bestående af fem faglige grupper. Foreningen arbejder for at forbedre forfattere, oversættere og illustratorers vilkår samt skabe et rum, hvor kunstnere kan mødes og udveksle sociale såvel som professionelle ideer og erfaringer.

Hvad tilbyder vi?

 • Praktisk erfaring med kommunikationsarbejde på mange platforme
 • Indsigt i en kunstnerisk og politisk ledet organisation
 • Mulighed for at prøve kræfter med projektstyring
 • Et spændende og kreativt miljø
 • Et engageret team af kollegaer
 • En attraktiv fleksibilitet i jobbet

 

Vi forventer, at du:

 • Har flair for kommunikation (har et godt og flydende dansk både i skrift og tale)
 • Læser til cand.mag., cand.comm., cand.scient. bibl., cand. scient. pol eller tilsvarende uddannelse
 • Kan få merit for praktikopholdet på dit studie
 • Er ambitiøs og kreativ
 • Har et tålmodigt og imødekommende væsen
 • Behersker Officepakken på brugerniveau
 • Selv har mulighed for at medbringe en bærbar computer, som tilsluttes trådløst netværk

Kontaktoplysninger: Hvis du har spørgsmål til stillingen som praktikant, så er du velkommen til at rette henvendelse til sekretariatschef Sara Strand på tlf. 27525027 eller tidligere praktikant Lotte Foged på medlemsservice@danskforfatterforening.dk.  

Ansøgning: Ansøgningen inkl. CV og eksamenudskrift kan sendes til medlemsservice@danskforfatterforening.dk senest den 5. juni 2019 kl. 12. Samtaler forventes afholdt i uge 24

 

2004 - 2022 © Copyrighted | Dansk Forfatterforening | Designed by Arendt™ & Developed by Eksakte